02-blog

QR Tip, TTECH’in yaşam kolaylaştıran girişimlerinin en yeni üyesi. Hepimizin karşılaştığı ortak sorunlara ortak bir kolaylık arayışında olduğumuz bir süreçte vücut bulmuş bir fikir. QR Tip, doğal bir ihtiyaçtan ortaya çıktığı için, tasarlandığı ilk andan beri hayatın organik bir parçası. Kültürden kültüre farklı alışkanlıklar çerçevesinde gerçekleşse de her toplumun sosyal pratiklerinde yer alan bahşiş alışkanlığına getirilen yeni bir yaklaşım.

Alınan hizmetin karşılığı olarak bahşiş bırakmak, toplumdan topluma hatta ortamdan ortama dahi değişiklik gösterebilir. Bahşiş alışkanlıkları veya tutarları, sosyal kabullere, geleneklere, görgü kurallarına göre şekillendiği gibi, zaman içerisinde de dönüşebilir. Dijitalleşen dünyada, nakit para taşıma alışkanlığı veya zaman yönetimi gibi kavramlar da değişim göstermektedir. QR Tip uygulaması, günlük yaşamdaki bahşiş alışkanlığını tam olarak bu değişime uyarlamak üzere tasarlandı.

Alınan hizmetin ardından doğal olarak bahşiş bırakma davranışı geliştirilebilir. Ancak bu noktada “Yanımda nakit var mı?” “Bıraktığım bahşiş doğru kişiye gidecek mi?” “Ortak bir kutuya bıraktığım bahşişler adaletli paylaşılıyor mu?” gibi pek çok soru sorulabilir. Benzer sorular, hizmet sunan taraf için de geçerlidir. Bu aşamada bir kolaylık sunmayı amaçlayan QR Tip, verilen hizmetin bütün muhataplarının ortak çıkarlarını gözetme hedefimiz çerçevesinde geliştirildi.

QR Tip, adisyona eklenen QR kod sayesinde, bizzat hizmeti veren kişiye bahşiş bırakılmasına ve hizmetin değerlendirilmesine olanak sağlıyor. QR Tip aracılığıyla, hizmetin bütün tarafları kendilerine has çeşitli ayrıcalıklardan yararlanıyor. En temel hâliyle kısaca açıklamak gerekirse, müşteriler öncelikle güvenli ve pratik bir şekilde bahşiş bırakabiliyor. QR Tip’le aynı zamanda “Nerede, ne kadar bahşiş bırakmalıyım?” sorunu da ortadan kalkıyor. Çünkü QR Tip, size hizmet veren kişinin aldığı ortalama bahşiş miktarını gösterdiği gibi, aynı zamanda farklı bahşiş yüzdeleri arasından seçim yapmanıza da olanak sağlıyor.

Hizmeti sunan kişiler, kendilerine bırakılan bahşişe direkt olarak ulaşabiliyor, yapılan hizmet değerlendirmeleri doğrultusunda teşvik ve ödüllerden yararlanabiliyor. İşverenler ise, işletmesinin verimi üzerinde bizzat takip ve kontrol ayrıcalığı elde ediyor. Bu sayede, çalışanlara göre yapılan değerlendirmelerin dağılımlarını görebiliyor ve işletmenin verimliliği için gereken bir sonraki adımı daha net görebiliyor. QR Tip’in adaletli ve kapsayıcı yönü, bu anlamda herkesin çıkarlarına hizmet ediyor.

Bir yaşama dokunmak, iyileştirmek ve kolaylaştırmak, sahip olunabilecek en büyük erdemlerden biridir. TTECH olarak, toplumsal dayanışmanın dönüştürücü gücüne her zaman inanıyor ve tasarımlarımızın ilhamını yaşamın kendisinden alıyoruz. Bu inanış doğrultusunda QR Tip’i geliştirirken, aynı zamanda “Toplumsal dayanışmayı iyi yönde nasıl etkileyebiliriz?” sorusuna yanıt aradık. Bu arayış, bizim QR Tip’in en anlamlı özelliğini geliştirmemizle neticelendi ve QR Tip’e sivil toplum kuruluşlarına bağış yapma kolaylığını ekledik. Toplumsal alanda daha iyi şartlarda birlikte var olmamızı sağlayan pek çok sivil toplum kuruluşu, dernekler, yardım ve dayanışma toplulukları, tamamen sosyal farkındalıklarla ilerliyor. QR Tip, bu ilerlemeye bir noktadan yarar sağlama amacı taşıyor. Sizler de yalnızca telefonunuzla bir QR kod okutarak, istediğiniz sivil toplum kuruluşuna, istediğiniz miktarda destek olabilirsiniz. Saniyeler içinde gerçekleştirebileceğiniz bu bağış, bambaşka yaşamlara ömür boyu dokunabilir.

Bahşiş ve bağış alışkanlıkları, pek çok farklı sosyal dinamiğe göre şekillendiği gibi, aynı zamanda sektörden sektöre de farklılık gösteriyor. Sivil toplum kuruluşlarından özel işletmelere kadar hemen her alanda kolaylıkla kullanılabilir olması, QR Tip’in pek çok yaşama rahatlıkla entegre olması anlamına geliyor. Kısacası, taksiler, güzellik merkezleri, kuaförler, oteller ve daha pek çok farklı alanda hizmet sunan iş yerleri, toplumun önemli bir parçası olan sivil toplum kuruluşları ve dernekler QR Tip’in kullanılabileceği başlıca alanlar arasında yer alıyor. Hizmet sektörüne bir sınır çizmek elbette zor. Ancak şimdilik, kurye olarak hizmet veren çalışanlar, kargo personelleri, valeler, çiçekçiler ve restoranlar için QR Tip, yeni bir dönemin başlangıcı. Bizler de bu dönemi başlatan QR Tip’i sizlere tanıtmanın, bahşiş ve bağış kültüründe hızlı, güvenli ve pratik bir dönüşüm dalgası başlatmanın keyfini ve gururunu yaşıyoruz.